Jakobson: juudid N-liidust sõitsid Eestisse, sest siin polnud antisemitismi

20.10.2023

Eesti Juudi Kogukonna juht Alla Jacobson ütles intervjuus projektile “Noorte meedialabor”, et enamik Eesti juute on venekeelsed ajaloolistel põhjustel, kuna pärast sõda saabus siia suur hulk elanikke Nõukogude Valgevenest, Ukrainast ja Venemaalt, kes pidid põgenema antisemitismi eest.

“Siia tulid üliõpilased. Siin nad said õppida, kas Tehnikainstituudis, mis oli neile väga oluline, Tartu Ülikoolis, samuti ka konservatooriumis ja kunstiinstituudis. Väga paljud noored tulid siia, sest seal oli kohutav antisemitism, aga siin nad said õppida,” rääkis Jakobson.

Tema sõnul on antisemiitlikud ilmingud tänapäeva Eestis mittesüsteemsed, seetõttu tunnevad juudid end siin turvaliselt.

“Kui te avate midagi kõige lihtsamat – arutelu [uudisteportaalis] nende viimaste sündmuste üle, mis toimusid – ma ei usu, et kui te oleksite juudi inimene, meeldiks teile need arutelud. Need kannavad ilmselget antisemiitlikku iseloomu. Aga mina olen olnud alates 1977. aastast Eesti Advokatuuri liige, ma olen terve elu töötanud Eesti kollektiivis, ja mitte kunagi ei ole keegi kusagil… Mul üldse pole sellega seoses mingisuguseid tundeid,” märkis Jakobson.

Eesti Juudi Kogukonna juhi hinnangul oli HAMASi rünnak Iisraeli vastu ajendatud vihkamisest juutide ja nende rahvusriigi vastu.

“Iisraeli rünnati just nendel päevadel, kui oli Sabat, Laupäeva vastuvõtt, mis on juudi rahvale püha päev. Sel päeval alustame Tora uuesti lugemist. See on rõõmus Tora, me kõik rõõmustasime. Ja just sel hetkel rünnatakse meid, rünnatakse Iisraeli. Riiki, mis on iga juudi jaoks püha. Ma kasvasin üles juudi peres, ja kuigi meil nõukogude ajal ei olnud sellist sünagoogi nagu praegu, meil ei olnud juudi kooli ega ka kogukonda, aga mina, kui juudi laps, kasvasin keskkonnas, kus me tähistasime nii [juudi] Uut aastat kui ka Lepituspäeva. Seetõttu on rünnak Iisraeli vastu nii hirmutav, nii õudne. Kui räägime ohvritest, kuidas see juhtus, kuidas tapeti lapsi, vanureid, naisi – seda võrreldakse alati Holokaustiga. See oli algus terve rahva ja terve riigi hävitamiseks,” rõhutas Jakobson.

Projekti “Noorte Meedialabor” toetab Aktiivsete Kodanike Fond, Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) toetuste arvel 2014–2021 rahastusperioodil, mida rahastavad Island, Liechtenstein ja Norra.