Konverents Narvas: ajalugu, mis ühendab
L 9. mai 2023 12:00
TÜ Narva Kolledž
Raekoja plats 2, Narva
Euroopa päevale pühendatud konverents “Ajalugu, mis ühendab”
„Rahu maailmas ei ole võimalik kaitsta ilma loominguliste pingutusteta, mis oleksid vastavuses ähvardavate ohtudega.”
Robert Schuman, Prantsusmaa välisminister
9. mail 1950
Igal aastal 9. mail tähistatakse Euroopa päeval rahu ja ühtsust Euroopas. See päev märgib ajaloolise Schumani deklaratsiooni aastapäeva. Selles deklaratsioonis esitati tema idee uut liiki poliitilise koostöö kohta Euroopas, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Schumani ettepanekut loetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks.
Konverentsi eesmärk on arutada, kuidas õpetada koolis ajalugu ja käsitleda lähiajaloo tundlikke teemasid viisil, et see erinevaid ühiskonnagruppe liidaks, mitte ei lahutaks. Üleminek eestikeelsele haridusele peaks ideaalis tagama seda, et eesti ja vene noored hakkavad õppima samas koolis. Kas ja kuidas saaks kool olla ühendavaks teguriks, mis loob ühise väärtusruumi? Kuidas mõjutab haridusprotsessi aina süvenev konflikt Euroopa ja Venemaa vahel?
Ürituse sihtrühmaks on gümnaasiumi- ja üliõpilased, õpetajad, haridustöötajad ning teised huvilised.
Konverentsi ajakava:
12:00-12:10 Tervitussõnad
12:10-13:00 Esimene paneel: ajalugu või hoopis poliitika? Kuidas lähiajaloo sündmused mõjutavad ühiskonnahoiakuid tänapäeval.
– Katri Raik, PhD, Narva linnapea
– Imbi Paju, kirjanik, filmirežissöör
13:00-13:30 Kohvipaus
13:30-15:00 Teine paneel: ühtne eesti kool ja mitmeperspektiiviline ajalookäsitlus – kuidas nad toetavad teineteist?
– Teivi Gabriel, Narva Gümnaasiumi direktor
– Irene Käosaar, Narva Eesti Gümnaasiumi direktor
– Pavel Naidjonov, Narva Vanalinna Riigikooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja
Osalemine konverentsil on tasuta. Tallinnast tulijatele pakume transpordivõimalust (kohtade arv on piiratud, palume broneerida koha võimalikult vara).
Registreerimine siin.
“Euroopat ei looda üleöö ega ühe hooga. Euroopa sünnib konkreetsete tegude kaudu, mis kõigepealt loovad reaalse ühtekuuluvuse. Euroopa rahvaste ühinemine eeldab igipõlise Prantsusmaa ja Saksamaa vahelise vastasseisu kadumist. Esimesed sammud peavad tegema eelkõige need kaks riiki.” (R.Schuman)
Ürituse läbiviimist toetab Aktiivsete Kodanike Fond, Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) toetuste arvel 2014–2021 rahastusperioodil, mida rahastavad Island, Liechtenstein ja Norra.