Endine suursaadik Iisraelis: esimene üritus on, et konflikt ei eskaleeriks

27.10.2023

Eesti Vabariigi endine suursaadik Israelis Malle Talvet-Mustonen ütles intervjuus Andrei Terekhovile projekti “Noorte meedialabor” raames, et koostöö Eesti ja Iisraeli vahel oli alati hea, ja Iisrael on müünud Eestile sõjatehnikat veel enne kui meie astusime Euroopa Liitu ja NATO-sse.

“Me mäletame, et esimesed relvatehingud tehti Eesti ja Iisraeli vahel kui kusagil mujalt me relva ei saanud. See kuulus relvatehing oli, kui me ei olnud veel NATO-s,” rääkis Talvet-Mustonen.

Tema sõnul olulist rolli konflikti lahendamisel mängib koostöö eelkõige USA-ga.

“Esimene üritus on muidugi see, et see konflikt ei eskaleeruks, just selles osas on vaja koostööd USA ja ELi riikidega,” kommenteeris suursaadik.

Talvet-Mustonen peab samuti oluliseks Suurbritannia, Saksamaa ja Prantsusmaa panust Iisraeli toetamisel.

“Need riigi iseseisvalt tegutsevad seal piirkonnas aktiivselt. Saksamaa välisministeerium täna teist korda seal on. Kõik üritavad oma mõjujõuga ja sidemetega midagi teha,” lisas Talvet-Mustonen.

Projekti “Noorte Meedialabor” toetab Aktiivsete Kodanike Fond, Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) toetuste arvel 2014–2021 rahastusperioodil, mida rahastavad Island, Liechtenstein ja Norra.